Planując zakup mieszkania lub też budowę domu jednorodzinnego najczęściej posiłkujemy się pieniędzmi pożyczonymi z takiej instytucji finansowej, jaką jest bank. Placówki te zresztą chętnie udzielają takiego wsparcia, szczególnie osobom młodym, posiadającym stabilną pracę i przyzwoite dochody. Mówimy tutaj o produkcie bankowym o nazwie kredyt hipoteczny, bo takowy jest udzielany na sfinansowanie nieruchomości.

Jest to wierzytelność zaciągana na długi okres czas, a jej zabezpieczeniem jest kupowane mieszkanie lub dom który planujemy wybudować. Krótko mówiąc dopóki nie spłacimy zadłużenia w banku, będzie on właścicielem naszej nieruchomości. Jeżeli nigdy wcześniej nie zaciągaliśmy pożyczki w znacznej kwocie, to naturalnie nie mamy w tym temacie żadnego doświadczenia. W naszym kraju jest całe mnóstwo banków, które udzielą nam wyżej wymienionego kredytu, chodzi tylko o to abyśmy wybrali taki, który na chwilę obecną będzie dla nas najbardziej korzystny. I w takiej sytuacji zdecydowanie warto skorzystać z usług specjalisty jakim jest doradca finansowy.

Jaki jest zakres jego obowiązków?

Otóż jest to człowiek który posiada dużą wiedzę z zakresu finansów i pomaga zarówno osobom indywidualnym, jak też przedsiębiorcom. Usługi które świadczy dotyczą pomocy przy zaciąganiu wspomnianej już wierzytelności, ale nie tylko. Specjalista ten jest także dużym wsparciem dla osób chcących skorzystać z innych produktów finansowych, a także inwestycyjnych.

Wracając do wspomożenia przy kredycie hipotecznym. Doradca finansowy na podstawie osiąganych przez nas dochodów oceni jaką zdolność kredytową posiadamy, czyli inaczej mówiąc ile pieniędzy możemy z banku pożyczyć. Następnie w naszym imieniu będzie wyszukiwał najkorzystniejszej propozycji, czyli takiej która charakteryzuje się na chwilę obecną najmniejszym oprocentowaniem oraz niewielkimi kosztami.

Zalety współpracy z doradcą finansowym?

Na pewno należy tutaj wymienić oszczędność czasu. W przypadku kiedy samodzielnie chcielibyśmy zaciągnąć kredyt, czeka nas wędrówka od banku do banku, a nie mając żadnej lub też bardzo znikomą wiedzę dotyczącą rynku finansowego i tak nie mamy żadnej gwarancji, iż wybierzemy propozycję najlepszą. A tutaj trzeba wszystko dokładnie przeanalizować, ponieważ kredyt hipoteczny będziemy spłacali przez nierzadko bardzo długi okres czasu.

Ponadto powyższy specjalista udzieli nam pomocy w niektórym kwestiach formalnych. Kredyt hipoteczny wymaga przedstawienia w placówce bankowej szeregu dokumentów, ekspert finansowy może nas wyręczyć w uzyskaniu niektórych z nich.

Czy współpraca z powyższym specjalistą niesie same korzyści? Tak, pod warunkiem że współpracujemy z profesjonalistą. Niestety tak jak w każdej innej branży, może i tutaj trafić się człowiek potocznie zwany „naciągaczem”. Także kiedy szukamy doradcy finansowego, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego kompetencje i kwalifikacje. Dobrze jest też posiłkować się opiniami i referencjami ludzi którym ufamy, a które wcześniej z usług tej osoby korzystały.

By admin