Dokuczliwe zaparcia występują wtedy, gdy przez dłuższy czas treść jelitowa pozostaje w obrębie przewodu pokarmowego. Za prawidłowe uważa się oddawanie codziennie jednego stolca. Jednak styl i tryb życia niekoniecznie prawidłowo wpływa na nasz organizm. Bardzo wiele osób wypróżnia się zaledwie kilka razy w tygodniu. Wówczas należy bacznie zwracać uwagę na prawidłową konsystencję i barwę stolca. Na tego typu dolegliwości sięgamy po środki przeczyszczające. Niestety następstwa zażywania takich preparatów są groźne dla normalnego funkcjonowania. Wówczas warto sięgnąć po naturalny suplement diety

Przyczyny zaparć

Zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego są najczęstszą przyczyną zaparć. Wiąże się to z nieodpowiednią dietą, bardzo niską aktywnością fizyczną oraz niedostatecznym nawodnieniem organizmu. Zaburzenia trawienia powstają w wyniku spożywania małej ilości warzyw i owoców, które ułatwiają pracę jelit. Zaś nadmierne objadanie się produktami przetworzonymi z dużą zawartością konserwantów i cukrów powodują problemy gastryczne. Modyfikowane produkty spożywcze z dużą zawartością substancji chemicznych, barwników, konserwantów i spulchniaczy niekoniecznie ulegają szybkiemu trawieniu. Doprowadza to do zalegania niestrawionych części pokarmu. Na skutek dłuższego ich zalegania w przewodzie pokarmowym dochodzi do zaawansowanych procesów fermentacyjno-gnilnych. Powoduje to mdłości, bóle brzucha oraz uciążliwe zaparcia. Aby składniki pokarmów mogły zostać przyswojone przez organizm, konieczne jest ich strawienie. Wstępne trawienie odbywa się w jamie ustnej dzięki działaniu znajdujących się w ślinie enzymów. Następnie pokarm trafia do żołądka, gdzie również oddziałują na niego enzymy trawienne. Niedobory enzymów trawiennych powstają na skutek niemożliwości dokładnego strawienia pokarmu.

Niezawodne sposoby na zaparcia

Jakość i ilość oddawanych stolców uwarunkowana jest wieloma aspektami. Przyczyn niekoniecznie należy doszukiwać się w związku z przebytą chorobą. Nadmiar przyjmowanych leków również wpływa na zaburzenia pracy jelit. Jednak nade wszystko tryb życia i sposób odżywiania zależy od nas samych. Postawny na aktywny tryb życia i lekkostrawną dietę. Nie nadużywajmy alkoholu. Zaś osoby palące papierosy przy tego typu dolegliwościach powinny ograniczyć palenie. Należy pamiętać, że palenie na czczo doprowadza do zaparć. Jako wsparcie funkcjonowania całego układu pokarmowego polecane są naturalne preparaty. Suplement  zawierający ekstrakt z nasion kopru włoskiego oraz z kwiatów nagietka przyniesie zbawienny wpływ na tego typu dolegliwości. Ponadto przyczyną zaparć może być również niedobór potasu. Warto sięgnąć po płynne suplementy z tym minerałem.

By admin